הקמת גינת ירק בגינה

שערים מאלומיניום

עם וללא קשר לקורונה, יש לאחרונה טרנד בריא ונחמד במיוחד – הקמת גינת ירק בשטח הפרטי. אנשים מבקשים למצוא תירוצים לצאת החוצה אל המרחב החיצוני, אנשים מבקשים להתחבר לאדמה, אנשים מבקשים לגדל בעצמם את הירקות ואף אנשים מבקשים לחנך את הילדים שעגבניות לא גדלות בסופר. אז אם גם לכם יש שטח מתאים ורצון שמכה שורשים, אך אינכם יודעים כיצד מתחילים, מוזמנים להיעזר במדריך הבא! 

כלי עבודה שמוטב לארגן מראש 

ראשית יש להכין מספר כלי עבודה, כי כשיש כלים מתאימים, אין תירוצים ובעיקר אין עיכובים. אז איזה ציוד נחוץ? עברו על הרשימה הבאה: כפפות עבודה, קלשון, את חפירה, מתחחת ידנית, מקלטרת ומגרפה. במקביל יש להתארגן על צינורות השקיה, טפטפות, צינור עיוור, יתדות, ווסת להורדת לחץ מים ומחשב השקיה (נחמד שיש אך לא חובה). מה עוד? כמובן שגם צריך קומפוסט ואת אותם זרעים/שתילים שנבחרו בקפידה.  

יש כלי גינון מתאימים? עוברים לטיפים כלליים: 

  • מיקום הגינה – המיקום של הגינה חשוב. אם ניתן, מוטב שהגינה תמוקם באזור עם כמה שיותר חשיפה לשמש. כמו כן, מוטב להימנע מהצללה, ועל כן עדיף למקם את הערוגות מכיוון דרום לצפון (או ההיפך). מה עוד? חשוב שהמיקום הנבחר יחובר לגישה נוחה למים ושהערוגה תמוקם באזור זמין ונגיש.   
  • גודל הגינה – רוחב הערוגה צריך להיות לפחות 40 ס”מ, כך שהתפעול יהיה נוח ויעיל. 
  • הצבת שער כאלמנט הגנה – תהיו בטוחים שאינכם היחידים שתתלהבו כאשר ייצמחו לכם קישואים, מלפפונים, עגבניות שרי, גזרים וכדומה. מכאן שאם מבקשים להימנע מאורחים לא רצויים (כגון שכנים לא מנומסים שמרגישים בנוח לבקר בגינה שלכם לפני ארוחת הערב שלהם), מוטב להקים בכניסה לחצר שער כניסה. פה נרחיב ונציין שקטגוריית שערים מאלומיניוםמציעה מבחר נרחב של עיצובים, כך שניתן לשחק עם המידה שבה השער מציע הצצה פנימה והחוצה, לצבוע בשלל גוונים ולהימנע מבלאי טבעי. 

יוצאים לדרך – מקימים גינה! 

ראשית יש להפוך את האדמה, לאפשר לה לנשום. פה יש להשקיע. אומנם מדובר בעבודת כפיים מאומצת, אך היא מאוד חשובה, היא זו שתקבע את איכות הצלחת השלבים הבאים. לאחר שהאדמה תוחחה, יש לפזר בערך כ25 ל’ קומפוסט למ”ר. עתה שוב יש לתחח את האדמה, אך הפעם באופן יותר עדין. השלב הבא הוא לייצר תלוליות ובאמצעות מגרפה ליישר את החלק העליון של הערוגה (מונע שלוליות).   

פחות מתחברים לערוגות? ישנה חלופה! 

לצד הנאמר, רצוי להכיר שישנה חלופה. מי שרוצה יותר להשקיע, יכול לבחור בהקמה של מסגרות עץ ואותן למלא באדמה שמעושרת בקומפוסט. מה עדיף? מאוד תלוי איזה מראה מחפשים ואם יותר נוח לבנות אדניות עץ, או להשקיע בתיחוח האדמה. בכול מקרה יש לבצע בסוף חיבור לטפטפות, כאשר ההמלצה היא להציב צינורות טפטוף במרחקים של 30 ס”מ. פה יש לשים לב שמחברים את כל השלוחות בכל צד, שמחברים סופיות ושלא שוכחים לחבר את הקצה לצינור “עיוור” שמחובר לברז/למחשב ההשקיה. 

שותלים בהתאם לעונות השנה 

לפני שמתחילים לשתול ולהשקות, יש לברר אלו ירקות מבקשים לגדל, וזאת בהתאם לשני שיקולים מרכזיים: עונת השנה ותנאי מזג האוויר הייחודיים למקום המגורים. לאחר שמתייעצים ומבינים אלו ירקות מעדיפים, ולאחר שמקבלים החלטה האם רוכשים שתילים או זרעים, יש דבר נוסף שמוטב לברר, והוא נוגע לשמירת רווחים נכונה. 

תחזוקה שוטפת ושמירה

לאחר שגינת הירק עומדת, ניתן להיות גאים בתוצר המרהיב, אך גם צרכים להמשיך לטפל כל הזמן. יש להבין שגינת ירק זה כיף ונחמד, אך מצריך טיפוח והקפדה לכל אורך השנה. מכאן שיש לוודא שחיות גדולות לא פוגעות בתוצאות (ציינו עד כמה שערים מאלומיניום עשויים לסייע), שהשתילים מקבלים מספיק מים, שאין עשבים, שאין בעיית מזיקים וכדומה. לבסוף יש לשים לב מתי נכון לקטוף את הירק, אם כי פה כבר מדובר בניסוי וטעייה. 

שיהיה בהצלחה! 

יש לכם שאלה? תשאירו פרטים :